ترکیب معطر (به انگلیسی: Aroma compound) یک ترکیب شیمیایی است که دارای عطر و بو است. یک ترکیب شیمیایی زمانی ترکیبی معطر است که ترکیب به اندازهٔ کافی بخارشدنی و فرار باشد تا به قسمت بالای بینی و به دستگاه بویایی منتقل شود و موادی که تا به این اندازه بخار شدنی هستند معمولاً دارای وزن مولکولی کمتر از ۳۰۰ می‌باشند. طعم بر هر دو حس چشایی و بویایی تأثیرگذار است، در حالی که رایحه یا عطر تنها حس بویایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. طعم‌ها معمولاً به‌طور طبیعی شکل می‌گیرند در حالی که رایحه‌ها به صورت مصنوعی شکل می‌گیرند. ترکیب معطر در موادی چون خوراک، شراب، ادویه‌جات، ترشی‌جات، عطر، روغن رایحه‌دار و اسانس یافت می‌شود. بسیاری از ترکیب‌های معطر به هنگام واکنش‌های زیست‌شیمی طبیعی ساخته می‌شوند، واکنش‌هایی چون رشد میوه‌ها یا تخمیر.(منبع : http://shortlink.kalaburse.ir/6bkMd)

جدول ترکیبات عطر به نفکیک اسامی تجاری

افتر شیو بادی اسپلش ادکلن ادوتویلت ادوپرفیوم مواد تشکیل‌دهنده (ml)
۲ ML ۳ ML ۵ ML ۱۰ ML ۱۵ ML روغن معطر
۰.۵ ML ۰.۵ ML ۰.۵ ML ۰.۵ ML ۰.۶ ML عامل تثبیت‌کننده (مایع)
۳ ML ۳ ML ۳ ML ۳ ML ۳ ML دی پروپیلن گلیکول (DPG)
۵۵ ML ۶۰ ML ۶۵ ML ۷۰ ML ۷۵ ML الکل (دارای گرید عطر)
۳۳.۵ ML ۳۳.۵ ML ۲۶.۵ ML ۱۶.۵ ML ۶.۴ ML آب مقطر
۱۰۰ ML ۱۰۰ ML ۱۰۰ ML ۱۰۰ ML ۱۰۰ ML کل

توجه داشته باشید: اگر مایع تثبیت‌کننده ندارید، آن را با روغن معطر جایگزین کنید.

مواد تشکیل دهنده عطر

دی پروپیلن گلیکول در عطر

دی پروپیلن گلیکول یک محصول با خلوص بالا است که برای استفاده در برنامه‌های حساس به بو مانند عطرها و لوازم آرایشی طراحی شده است. این ماده، یک محصول مقطر با خلوص بیش از ۹۹.۵ % به عنوان دی پروپیلن گلیکول، مایعی است که عملاً بی‌بو، بی‌رنگ، محلول در آب و جاذب رطوبت‌سنج است و دارای مزایای در روغن‌های عطرسازی است.

این درجه از DPG برای برآوردن نیازهای تولیدکنندگانی که برای عطرها و محصولات مراقبت شخصی خود نیاز به کیفیت یکنواخت دارند، ایجاد شده است. DPG حلالیت عالی برای آب، روغن‌ها و هیدروکربن‌ها با حداقل بو، پتانسیل تحریک پوست کم، سمیت کم و توزیع ایزومر سازگار ارائه می‌دهد و برای استفاده در موارد زیر ایده آل است.

  • به عنوان مثال عطرها و ادکلن‌های که درب بطری آن‌ها دارای رول است.
  • مراقبت از پوست (کرم، لوسیون، لوازم آرایشی برای مراقبت از آفتاب)
  • دئودورانت‌ها-ضد عرق‌ها (رول، خوشبو کننده)
  • محصولات مراقبت از مو (شامپو، نرم‌کننده، حالت‌دهنده، محصولات رنگ‌آمیزی)
  • محصولات اصلاح (کرم، فوم، ژل، لوسیون پس از اصلاح)
  • محصولات حمام و دوش

مزایای استفاده از دی پروپیلن گلیکول (DPG) در عطرسازی

۱) برای رقیق کردن روغن‌های معطر خالص

DPG بی‌بو است، به غیر از کنترل از طریق کروماتوگرافی در آزمایشگاه، هیچ‌کس نمی‌تواند این نوع را تشخیص دهد.

۲) روغن معطر را بدون الکل در رول روی بطری حمل کنید، برای مثال می‌خواهید ۲۰٪ روغن خالص را به صورت رول بریزید، سپس ۸۰٪ DPG قرار دهید و بطری‌های خود را پر کنید.

۳) همچنین از DPG در عطرهای الکلی استفاده می‌کنیم، زیرا DPG بی‌بو، بی‌رنگ، محلول در آب و جاذب رطوبت است.

فرمولاسیون تهیه بادی اسپلش

مقدار (%) مواد تشکیل‌دهنده
۱.۵ % عطر انتخاب شده
۴ % حل کننده
۵ % گلیسیرین
۵ % الکل
۸۳ % آب
۱ % نگهدارنده
۰.۳ % پایدار کننده UV
۰.۲ % رنگ
۱۰۰ % کل

هنگام تهیه یک عطر، سعی می‌کنید کمی روغن به مقدار زیادی آب (یا مواد آبکی) اضافه کنید. اگر سعی می‌کنید هر مقدار روغن به آب اضافه کنید، فقط روی آن می‌نشیند – اکنون آن را با مقداری اسانس امتحان کنید تا بتوانید نحوه رفتار آن را ببینید.

می‌توانید آن را تکان دهید و قطرات روغن کوچکتر می‌شود، اما به محض اینکه از تکان خوردن جلوگیری کنید، آن‌ها در یک لکه بزرگ روغن در بالا به هم متصل می‌شوند. پایدار نیست و چیزی نیست که بتوانید بفروشید.

برای کارکردن ما به چیزی نیاز داریم که “حل‌کننده” نامیده می‌شود. در این فرمول، حل‌کننده مقدار کمی روغن را گرفته و به دور آن می‌پیچد. این می‌تواند این کار را بدون غرق شدن انجام دهد زیرا حل‌کننده دارای بازویی است که می‌تواند آن را به دور مواد چرب بپیچد و بازویی که آن را در آب نگه می‌دارد!انواع مختلفی از حل‌کننده‌ها وجود دارد و انتخاب مناسب می تواند مشکل باشد، اما تأمین‌کنندگان مواد اولیه شما باید بتوانند به شما کمک کنند.

در مرحله بعد شما باید ترکیب عطر خود را انتخاب کنید. این می‌تواند یک عطر مصنوعی، اسانس یا ترکیبی از از آن‌ها باشد. نکته کلیدی که باید در اینجا به آن توجه داشته باشید این است که ترکیبات مختلف عطر دارای مواد شیمیایی متفاوتی هستند و به همین دلیل ممکن است در یک پایه بهتر یا بدتر از دیگری عمل کنند.هنگامی که این دو مورد را انتخاب کردید، وقت آن است که ببینید چقدر محتویات لازم دارید تا عطر شما حل شود.


فرمولاسیون عطر

میزان فیکساتور در عطر

آنچه معمولاً انجام می‌دهیم این است که چقدر عطر می‌خواهیم در محصول نهایی خود داشته باشیم – ۱٪ برای بادی اسپلش مناسب است.

ابتدا آن را در یک ظرف شیشه‌ای وزن می‌کنیم و سپس حل‌کننده را از ابتدا با همان مقدار به عطر اضافه می‌کنم –  در این مورد۱% است. سپس آن را با قاشق یا هر وسیله دیگری مخلوط می‌کنیم تا ببینم چه اتفاقی می‌افتد.

اگر عطر و ترکیب حل‌کننده کدر به نظر می‌رسد، حل‌کننده بیشتری اضافه می‌کنیم.اگر بعد از آن همچنان کدر به نظر می‌رسد، مقدار بیشتری اضافه می‌کنم و ادامه می‌دهم تا مخلوط شفاف به نظر برسد. معمولاً این مقدار بیش از ۶ برابر حجم عطر و بیشتر ۳-۴ بار نیست. این مرحله مهم است بنابراین تماشا کنید، وقت بگذارید و توجه داشته باشید!

پس از انجام این کار گلیسیرین و سایر ترکیبات حاوی آب از جمله نگهدارنده خود را اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. سپس شروع به افزودن ۲۰ درصد آب در هر بار به هم زدن ملایم کنید. ببینید چگونه به نظر می‌رسد و از تخصیص الکل برای بهبود وضوح ترکیب استفاده کنید. اگر دوباره شروع به کدر شدن کرد، شما با شکست  مواجه شده اید شده اید و احتمالاً باید دوباره این روند را شروع کنید.

مابقی آب خود را اضافه کرده، pH آن را بررسی کنید – باید روی محلول مناسب پوست ۵.۵-۶ بنشیند و سپس متوقف شود.

مواد افزودنی مورد نیاز برای تهیه عطر

استفاده از رنگ

اگر می خواهید محصول خود را رنگ‌آمیزی کنید، تعدادی انتخاب دارید، رنگ‌های طبیعی در طی ۳-۶ ماه قرار گرفتن در معرض نور خورشید محو می‌شوند، رنگ‌های مصنوعی ممکن است بهتر باشند اما نه همیشه. رنگ اختیاری است اما اگر آن را انتخاب می‌کنید یا برای علامت تجاری خود به آن نیاز دارید از رنگ خود با برخی از فیلترهای UV محافظت کنید.

حل کننده ها

برخی از حلال کننده های متداول عبارتند از: پلی سوربات ۲۰، پلی سوربات ۶۰، پلی سوربات ۸۵. روغن کرچک هیدروژنه PEG-40، روغن کرچک هیدروژنه PEG-60، دسیل گلوکوزید و دکاگلیسریل مونولائورات.

الکل

الکل چند هدف دارد. برخی از عطرها بیشتر از آب در الکل محلول هستند و بنابراین وقتی کمی الکل به مخلوط اضافه می شود محلول‌های شفاف تری به دست می آورند. همچنین مقدار کمی الکل به کاهش کف حل کننده کمک می کند (کمی) و همچنین به اسپری کمک می کند تا روی پوست خشک شود.

مقدار حل کننده

در فرمولاسیون بالا مقدار حل کننده ۴ درصد می‌باشد. این همانطور که در بالا صحبت کردیم مقدار زیادی نیست، اما نسبت ۱ قسمت عطر به ۴ قسمت حل‌کننده در منطقه مناسبی قرار دارد و بیشتر چیزها را پوشش می‌دهد.

محافظ رنگ و UV

می‌توانید آن‌ها را اضافه کنید اما ممکن است پیچیده شود.تقویت کننده های نگهدارنده اضافی برای افزودن ممکن است یک عامل شلات‌کننده باشد که به پاک‌سازی هرگونه غذای میکروبی که ممکن است در اطراف شنا کند، کمک کند. سدیم فیتات یک ماده طبیعی خوب است و ادتا دو سدیم گزینه کلاسیک قدیمی است.

سطح افزودنی نگهدارنده

معمولا ۱ درصد قرار می‌دهند زیرا بسیاری از ترکیبات نسل جدید با نرخ افزودن ۱ درصد ساخته شده اند. با این حال، ۱ % برای برخی از مواد نگهدارنده بیش از حد است، بنابراین لطفاً مقالات موجود در مورد انتخاب مواد نگهدارنده خود را بخوانید و دوز توصیه شده را اضافه کنید. همچنین ممکن است برای از بین بردن همه انواع میکروب‌ها نیاز به استفاده از بیش از یک ماده داشته باشید و بنابراین ممکن است به کمک بیشتری برای درست کردن این مقدار نیاز داشته باشید.

در خاتمه علم عطر سازی از سالیان دور پیشرفت زیادی کرده است و اگر به این علم علاقه دارید مقاله هوش مصنوعی چگونه عطر می سازد و یاعطر های اورگانیک و صنعتی چگونه ساخته می شوند  را از دست ندهید .

پست های مرتبط

1 نظر در “فرمولاسیون عطر + فرمول عطر سازی

  1. نوعدوست گفت:

    سلام فرمول ساخت مثلا ادکلن ورساچه یا بلک افغان رو میشه از فرمولاسیون بالا استفاده کرد.منظور از روغن معطر اسانس عطره . دی پروپیلن گلیکول روغن پایه هست. ممنون میشم جواب بدین.۰۹۳۵۷۹۸۵۷۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.